sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

AirOne deneyimi

Tarih: Ocak 15th, 2013 | Kategori: Deneyimler
| Tags: , , , , , | No Comments »

Macaristan’a yapacağımız yolculuk için bilet arayışı sırasında birçok deneyim elde ettik, bunlardan en alengirlisi AirOne dan aldığımız Venedik bileti oldu. Yazı biraz uzun kaçabilir ancak elimden geldiğince açık ve okuyanlara yardımı olacak şekilde yazmaya çalıştım.

Malumunuz son zamanlarda Avrupaya, Pegasus’ unda piyasaya girmesiyle, birhayli uygun  biletler bulabiliyorsunuz. Ancak nedense Macaristan bu durumun dışında kalıyor. Pegasus Macaristan’a uçmuyor, THY ise Budapeste’ye kişi başı 800-900 TL arasında uçuyor dolayısıyla alternatif yollara başvurmanız gerekiyor. Bu tip bir durumda bize en yakın gelen alternatif Avrupa’ nın güzel bir noktasına uygun bir uçuş bulup hem orayı bir transfer noktası olarak kullanıp hem de gezdikten sonra oradanda Macaristan-Miskolc a geçmek oldu ve başladık uygun Avrupa bileti aramaya.

Aslında internette SkyScanner ve benzeri siteler üzerinden uçuşlar arayabiliyorsunuz ancak bunlar çokta ekonomik olmuyor. Biz transfer noktası olarak İtalya-Venediği seçtik malum Şubat ayı karnaval zamanı, eşimin merak ettiği bir olaydı, onuda görmüş oluruz dedik. İtalya’ ya uygun bilet için bir hayli araştırmalar yaptık ve sonuçta AirOne isimli İtalyan şirketini bulduk. Bu şirket Türkiye’deki THY ve çevresindeki lokal firmalar gibi düşünülebilir. AirOne, daha üst sınıfta olan Alitalia firmasının alt oluşumu. Biletleri kişi başı 20 avro civarı ve 20 kg bagaj hakkı içinde kişi başı 25 avro vererek, vergi ve benzeri eklemelerle 118 avro ya biletleri Kasım ayı içinde aldık, sevindik.

Gelin görünki, geçtiğimiz hafta bir cuma akşamı AirOne ın tüm Istanbul-Venedik seferlerini iptal ettiğini ve bilet ödemelerinin kredi kartımıza iadesi için gerekli sürecin başlatıldığına dair bir e-posta aldık. Ertesi gün konu ile ilgili bilgi almak için Türkiye’den herhangi bir muhattap bulamadık ve İtalya’yı aradık ancak adamlar İngilizce yoksunu çıktı ve bana sadece bilet ücretinin iade edilebileceğini söylediler. Eşimin sivil havacılık kurallarınde yaptığı araştırmalarda; bu tip durumlarda karşı tarafın hem ücret iadesi hem de alternatif uçuş seçeneğini sunması gerektiği ve seçim hakkının yolcuya kaldığını öğrendik. Ancak günlerden Cumartesi olmasından dolayı, ki iptal olayının Cuma akşamı bize haber verilmesindeki asıl neden de buydu bence, her aradığımız müşteri numarası cevapsız kaldı. Tabiki boş durmadım ve AirOne sitesindeki iletişim formlarını 4-5 defa biraz tatlı sert bir dille doldurup yolladım. Birde şirketin Facebook üzerindeki sayfasını buldum. Aslında bu tip durumlarda Facebook ve Twitter gibi alanların etkisi artık normal bir iletişim formunun yada müşteri hizmetlerinin çok önünde. Çünkü bu tip platformlarda yazdıklarınız serbestçe, birçok kişi tarafından okunabiliyor, bu da şirket profili açısından büyük önem arz ediyor. AirOne ın facebook üzerindeki sayfasına derdimizi yazdıktan kısa bir süre sonra hafta sonu olmasına rağmen Olga adındaki hanfendiden cevap geldi ve bir kaç yazışmadan sonra bana cep telefonumdan ulaşacaklarını söyledi. Ancak burada en önemli nokta artık iş Alitalia’ nın müşteri hizmetlerine düştü dolayısıyla daha bi ciddiyet kazandı. Pazartesi günü Alitalia nın müşteri hizmetlerinden akıcı bir İngilizceye sahip hanfendi aradı Alitalia nın Roma aktarmalı bir seferi için yine 118 avroluk biletlerimizi ayarladı. Burada şöyle bir küçük nokta oldu; AirOne’ın yaptığı iade daha elime geçmemişti ancak ben Alitalia’ ya yeniden 118 avroluk ödeme yaptım, dolayısıyla para yönünden doğrudan bir aktarma söz konusu olmadı. Şimdi AirOne ın yaptığı iadeyi bekliyorum.

Bu olay sonunda size AirOne dan uzak durun gibilerinden birşeyler demiyeceğim çünkü bu tip şirketler Avrupa uçuşları için bulunmaz nimet (bkz RyanAir). Ancak ne olursa olsun biraz peşinden koşturmak gerekiyor.Sessiz kalma