sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Co-Plot; your copilot for line graphics in MatLab

Tarih: Ağustos 7th, 2014 | Kategori: Matlab
| Tags: , , , , , , , , , | No Comments »

Co-PlotCo-Plot is the MatLab GUI application to create or arrange your line graphics in basic ways. It works on 32 or 64-bit systems, also MatLab 7.x or newer versions. In first version, i just have focused to plot a graphic and made changes on graphic freatures. Some export functions and newer things will be added in 2nd version. You can find a short and basic tutorial in  later of this article. The best using way of Co-Plot is to add your toolbox and, of course, Path of MatLab. After that, you just need to call “coplot” from your command window or wherever you need it. You can find  a data, figure and legend example in Co-Plot folder for your first experience. Please give me feed back about bugs, new ideas or anything about it. Click for Co-Plot

Co-Plot çizgisel grafikler oluşturabileceğiniz yada düzenleyebileceğiniz basit bir MatLab GUI uygulamasıdır. Denediğim kadarıyla 32 ve 64 bit sistemlerde, MatLab ın 7.x ve daha yeni versiyonlarında sorunsuz çalışıyor. Bu ilk versiyonda sadece grafik çizmeye ve grafik özelliklerinin değiştirilmesine odaklandım. Bazı özel kaydetme-dışa aktarma fonksiyonları ve yeni özellikleri ise ikinci versiyonda eklemeyi düşünüyorum. Uygulamanın kullanımı için kısa ve basit bir rehberini bu yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Co-Plot’ u en iyi kullanma şekli; onun MatLab’in ana klasörlerinde bulunan toolbox klasörüne ve tabiiki MatLab Path’e eklenmesi şeklinde olacaktır. Daha sonra yapmanız gereken tekşey ana komut satırından yada kullanmak istediğiniz herhangi bir yerde uygulamayı “coplot” olarak çağırmanızdır. Co-Plot klasörünün içinde bir veri ve graphic örneği mevcut, ilk denemeleri onların üzerinde yapabilirsiniz. Kullanımınız sırasında oluşan hataları, fikirlerinizi yada hertürlü düşüncenizi lütfen benimle paylaşın. Yazının devamı daha çok kullanıcıya ulaşmak amacıyla ingilizce olarak devam edicek. Anlaşılır yazmaya çalıştım. Co-Plot’ u indirmek için tıklayın.

Co-Plot-manual

 1. “Load Data”: as indicated its name, you can load your data in *.*dat or *.*txt format. It will be vector or matrix.
 2. “Load Figure”: If you already have  a line graphic in *.*fig format, you can load and arrange by Co-Plot.
 3. “Axis Type” is axis type for new plots.
 4. “Choose columns”: If your data is a matrix, you can select any two of columns to plot.
 5. “Plot” button is to plot your line graphic on new figure. Everyclick produces a new figure window.
 6. “Hold on” button is to plot your line graphic in “hold on” mode on active figure window.
 7. “Active Line” demontrates “how many lines you have in active figure windows”. Also, you can choose “the line” which you desire to change features. At this point i need to mention about legend. For example; you have a graphic which has 3 line plotting and legend. If you open this figure with Co-Plot, you will see Active Line number as 6 (3 from lines, 3 from legends). Co-Plot detects all lines in your figure. So, i suggest to save your figures without legend and get legend with button 12.
 8. “Update” button and text area is useful if you work on many windows same time. Just write the figure number which you wanna be active and click “Update”.
 9. 10. and 11. buttons adjust style, width or color of your lines or markers.
 1. “Get Legend” get your legend texts in *.*dat format with in order the appearance in Active Lines. First row of legend file represents first active lines and so on.
 2. “Labels Part”: Just write and adjust size or just write and click Label Buttons (appears with default font size). If your graphic has already labels, they will appear Labels Part and also you can adjust texts or font sizes.
 3. “Axes limits”: Just write your appearance limits and click somewhere on Co-Plot or push Enter on keyboard.

Some notes;

 • you can work on subplots, you just need to active your working cell.
 • you can open data or figure from any folder path or from anywhere you want.

 Sessiz kalma