sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Erasmus Bölüm 2 – Politecnico di Torino – ilk izlenimler

Tarih: Haziran 28th, 2014 | Kategori: Deneyimler, Erasmus
| Tags: , , , , , , , , , , | No Comments »

Erasmus’u çok sevdik, vazgeçemedik devam edelim dedik. Bu sefer mekanımız Torino. Politecnico di Torino bizi misafir ediyor. Torino’ya (her zaman olduğu gibi ucuz ve alternatif yolu kullanarak) Pegasus’un Milan-Bergamo uçuşunu kullanarak geldik. Bergamo, Milan’ a yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Havaalanından Torinoya ulaşmak için iki alternatifiniz var; 1) Doğrudan Torino’ya otobüs -ki günde sadece iki sefer var biz indiğimizde saat 13:30 du ve sefer 18:00 daydı, 2) Milan tren istasyonuna otobüsle geçmek (ücreti 5€ ve sefer aralıkları 15 dk ) ve trenle Torinoya ulaşmak (tren 13 € ve yaklaşık iki saat sürüyor). Tren Torinoda 3 farklı istasyonda duruyor, siz işinize yarayanı kullanabilirsiniz.

torino

Genelde tüm avrupada olduğu gibi Torinoda da Google haritaları toplu ulaşım için gayet kullanışlı. Dolayısıyla eğer akıllı telefon kullanıyorsanız ve İtalya’ya indiğinizde hesaplı bir hat alırsanız şehir içinde kaybolma gibi bir ihtimaliniz yok (Bende akıllı telefon olmadığı için hatlar, ücretler konusunda bilgim yok). Otobüslerde ve tramvaylar için tek kullanımlık bilet 1.50€, iki günlük bilet 7.2 €, üç günlük bilet 10€. Tabii öğrenciler için aylık kartlar mevcut ancak ilk birkaç gün o kartı alamayacağınız için bence üç günlük biletlerden alın. Biletleri gazete bayilerinden alabilirsiniz. Eğer bileti dışarda bulamazsanız araçların içinde 2.5€ dan alabilirsiniz, ancak makineler sadece bozuk para kabul ediyor ve paraüstü vermiyor. Biletsiz binmeyi aklınızdan geçirmeyin derim çünkü iki günde 4 defa kontrolle karşılaştık.

İşin en maliyetli kısmı Torinoda barınma. Aslında birçok seçenek mevcut; Üniversite çevresindeki yurtlar, Üniversite çevresinde ev kiralama (üniversiteye yaklaşık 3-5 km), şehir merkezinin yaklaşık 6-7 km uzağında Otel-Rezidans vs vs. Erasmus ofisi size detaylı bilgiler veriyor zaten. Ancak ortalama maliyet kişi başı 280€ civarı. Yurtlarda genelde ortak mutfak var, ev kiralamada kimi zaman diğer giderler (elektrik, internet, su gibi) ise kiraya katılmış oluyor ama ek olarakda istenebiliyor. Bizim bulunduğumuz süre içinde yurtlar kapalı olduğundan ve ev kiralamaya güvenemediğimizden şehrin dışındaki seçeneklerden birini seçtik. Eşimle birlikte yaklaşık 25 m2 lik bir apartta (mutfak, banyo, tuvalet içinde ve tüm giderler dahil) 550€ ya anlaştık. Nerede kalırsanız kalın yazışmalarınızı gelmeden çok çok önceden yapmaya çalışın. Çünkü yazışmanın doğası gereği her e-postaya en iyi ihtimalle 2 gün içinde cevap geliyor.

Gelelim günlük yaşam maliyetine. Aslına bakarsanız gelmeden önce daha pahalı bir şehir bekliyordum ancak Torino yiyecek-içecek açısından ülkemizle kafa kafaya hatta temel ihtiyaçlar için daha ucuz diyebilirim şöyleki; Zeytin yağı 3 €, 6 lı yumurta 0.69 €, yarım kilo mantar 1.6 €, içecekler 1-3 € arası, ekmek 0.5 €, 1 kg dondurma 2.15 € … liste devam eder gider. Dediğim gibi yeme-içme kısmında maddi olarak sıkıntı olacağını düşünmüyorum. İşin maliyetli kısmı barınma.

plitecnico

Üniversiteye gelelim; bulunduğu yer şehre çok yakın, birçok otobüs ve tramvay seçeneği var, çevresi yeşil. Macaristanın aksine (University of Miskolc) bir kampüs havası yerine özel üniversite görünümü var. Az katlı birçok bina koridorlarla birbirine bağlanmış (çok az gezebildim, ilk izlenimler bunlar, daha öncenden gelenler görenler “yuh sallama” yada “hadi lem” deyip çınlatmasın kulağımı). Üniversiteye girişte bir meydan karşılıyor sizi, millet o meydan çevresinde dilediğince takılmakta. Canınız sıkıldığında kitap okuyup, müzik dinleyebileceğiniz rahat, ferah bir mekan. Binalar geniş koridorlu, ferah. Erasmus ofisi Çarşamba kapalı diğer günler ise 11:30 a kadar öğrencilere hizmet veriyor. Hocaların odasına dilediğiniz an çıkamıyorsunuz, her bölümün önünde bir telefon ve telefon rehberi var. Çıkmak istediğiniz bölümün sekreterini yada hocayı arayıp öyle çıkıyorsunuz.

İlk iki gün için yazabileceklerim bunlar. Bakalım ilerki günler ne getirecek.Sessiz kalma