sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Kısa Bir Venedik Karnaval Gezintisi

Tarih: Mart 20th, 2013 | Kategori: Genel
| Tags: , , , , , , , , | No Comments »

Malumunuz Macaristana geçerken daha öncede bahsettiğim gibi aktarma noktası olarak tamda karnaval zamanına denk geldiği için Venediği tercih ettik. Venediği Alitalia ile uçmak için firma Romadan bir aktarma yaptı. Romaya indiğimizde hemen peron çıkışında sivil polisler gözüne kestirdikerine pasaport sordular daha sonra aktarma bölgesine geçişte pasaport kontorolü yapıldı ve İtalyaya giriş damgasını buradaki pasaport kontrollünde aldık. Venedikte iki havaalanı var birisi Marco Polo diğeri Treviso. Marco Polo bizim Atatürk Havaalanı sınıfında (Alitalia Marco Poloyu kullanıyor) Treviso ise Sabiha Gökçen. Venediğe inip valizleri aldıktan sonra hemen turist masasına uğradık .  Havaalanından şehre geçiş bizdeki Havaş tarzı otobüslerle sağlanıyor ve biletlerini turist masasından alabiliyorsunuz. Aynı yerin hemen birkaç masa yanında Venedikte şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz biletleride alabiliyorsunuz. İsterseniz ulaşım ile ilgili tüm işinizi buradan halledebilirsiniz. Ulaşım biraz pahalı, tek yön bilet 7 euro ancak iki, üç günlük, haftalık ve benzeri biletlerde var, isterseniz gezinizin süresine göre doğrudan çok kullanımlı bilet alın daha avantajlı oluyor. 

Otelimiz Mestre tren istasyonuna çok yakın bir mesafede olduğundan haavaalanı otobisünden sonra yürüyerek (GPS yardımıyla:)) oteli bulduk. Biz otel olarak Venediğe yakın mesafede olan (bir otobüs yada tren ile ulaşılabileceğimiz), dört yıldızlı otelleri araştırmıştık. Otellerin fiyatları Venedikten olan uzaklıklarına göre artıyor ve azalıyor. Bizimki yaklaşık 10 dk otobüs mesafesinde bulunan, 4 yıldızlı, karnaval zamanı için orta fiyatlı bir oteldi. Otel genel olarak birçok imkana sahip ancak şaşırdığımız tek nokta terlik olmaması oldu. Bilmiyorum, ben en azından 4 yıldızlı bir otelde terlik olmalı diye düşünüyorum. Tabii terlik olmadığından oda içinde galoşla gezdik, Allahtan galoş vardı. Biz kalma süresi olarak 3 gece, 3 gün olarak (4.günü sabahını sadece çıkış için kullandık) belirlemiştik, iyide etmişiz. Çünkü geldiğimiz gün yorgunduk öğleden sonraya kadar uyuduk, o günü anca ulaşım ve benzeri olayları anlamaya ve azda olsa çevremizi tanımaya harcadık, ikinci günü tam anlamıyla gezmek, ünlü yerleri görmek için kullandık, üçüncü günü Venediğin biraz daha az bilinen, ancak görülmesi gereken diğer adacıklarına ve bir kaç hediyelik alışverişi ile geçirdik. Bizim için kararında bir süre oldu.

Gelelim bir Türk için önemli konulardan birine; yemek olayı. Eğer otelinizi kahvaltılı olarak seçtiyseniz güne güzel bir kahvaltı ile başlamanız özellikle ilk gün için güzel olur. Gün içinde genelde Snack Bar adı altında olan mekanları seçerseniz kişi başı 10 euro ya yemek yiyebilirsiniz. Biz genelde sebzeli piza tercih ettik, açıkcası etli olan ürünlerin hiçbirine güvenemedik ve bizim hassasiyetimiz bu açıdan biraz yüksek. Bu arada menülerde sığır,tavuk yada domuz etli çeşitler olabiliyor ancak bazılarında domuz olduğu yazarken bazılarında yazmıyor çünkü bu onlar için normal birşey dolayısıyla bazı yemekler için yazma ihtiyacı duymamışlar. Eğer bu tip bir hassasiyetiniz varsa muhakkah garsondan yardım isteyin.  Pizza fiyatları Snack Bar tipi yerlerde 7-9 euro arası değişiyor. Alkolsüz soğuk içecekler ise 3-4 euro civarı. Bir çok mekan fiyat listesini yada menüsünü kapının önüne koymuş durumda çekinmeden gidip bakabilrsiniz. Gitmeden birçok internet sitesinde menü fiyatlarına ek olarak servis ücreti ve vergi gibi ücretler alındığını okumuştum, açıkcası bahsettiğim mekan tarzında yerlerde bu tip uygulamalar yok. Daha kalbur üstü yerlerde de bu tip ücretlerin alınmadığına dair hemen kapılarında yazılar yada uyarılar var zaten eğer görmezseniz sorup öyle girebilirsiniz mekana, alışıklar.

Venediğin birçok adası veya meydanı var ancak en ünlüsü San Marco meydanı. Burada maske ve kıyafetli bir çok kişinin yanı sıra çeşitli aktivite, konserlerde oluyor. Bu yazıda meydanları yada adacıkları anlatmak istemiyorum çünkü rehberlik birikimim yok, bu tip bilgileri bu iş ile ilgilenen seyahat sayfalarından rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adada ulaşım küçük vapurlarla sağlanıyor. Gezi sırasında kullanacağınız hatlara kısa sürede alışıyorsunuz. Eğer ada içinde daha fazla dolaşmak, resim çekmek istiyorsanız 1 nolu vapurları tercih edin, memnun kalacaksınız. Ada içinde herşeyin motorlu sandallarla yapılması değişik bir görünüm; hafriyat taşımak için kullanılacak sandallar, üzerinde küçük kepçeler monte edilenler, kargo ve taşımacılık için kullanılanlar, şirketlere ait olanlar, taksiler… birçok şey görüyorsunuz ve değişik bir deneyim oluyor.Sessiz kalma