sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Kişisel Matlab fonksiyonlarının toolbox’a ve Path’ e eklenmesi

Tarih: Temmuz 12th, 2013 | Kategori: Matlab
| Tags: , , , , , | No Comments »

Matlab üzerinde kullandığımız tüm fonksiyonlar çeşitli isimlerle toolbox klasörünün içindeki alt klasörde saklanmakta ve bu klasörlerde Matlab’ in dosya yolları kayıtlarında yani “Path” lerinde kayıtlı. Yani siz sin(pi) yazdığınızda Matlab sin için geçerli fonksiyonu  “Path” kayıtlarındaki konumdan çağırır ve sonucu size gösterir. Path e kayıtlı olan bir fonksiyonu, programınız hangi klasör içinde olursa olsun kullanabilirsiniz. Yani yazdığınız ana program ile kullanacağınız fonksiyonun aynı klasörde olmasına gerek yok, az önce verdiğimiz sin(pi) örneğinde olduğu gibi. Dolayısıyla sık kullandığınız ancak Matlab toolbox ın içinde olmayan fonksiyonlarınızı toolbox’a ve Path’e ekleyerek dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken 2 adım var;

  1. Kullanmak istediğiniz fonksiyon yada fonksiyonları ismi Türkçe karakter içermeyen bir klasörde toplayın. Bu klasörü Matlab/toolbox klasörü içine yapıştırın.
  2. Daha sonra bu fonksiyonları Matlab Path’e kayıt etmek için Matlab’de File sekmesi üzerinden “Set Path” seçeneğini tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan “Add with Subfolders” seçeneğini seçin ve Matlab toolbox’a yapıştırdığınız klasörü tanıtın. Son olarakta sol alt köşedeki Save butonuyla kayıt edin.

m1     m2

Bu işlemleri yaptıktan sonra Matlab’i yeniden başlatın. Artık toolbox’a eklediğiniz fonksiyonları dilediğiniz yerde, sanki Matlab’in varsayılan bir alt programı gibi çalıştırabilirsiniz.

 Sessiz kalma