sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Kon-Tiki

Tarih: Temmuz 27th, 2014 | Kategori: Seçmeler
| Tags: , , , , , | No Comments »

Oslo’da müzesini gezdiğimde hikayesini öğrendiğim, iştahımı kapartan bir serüven Kon-Tiki. Thor Heyerdahl isimli bir bilim insanının, yaptığı çalışmaları kanıtlamak adına gerçekleştirdiği bir deniz yolculuğu. Yolculuğun daha güzel bir anlatımı şurada

Kon-Tiki

İnternette gezinirken 2012 yapımı filmine denk geldim, izledikten sonrada paylaşmak istedim. Film çok hoşuma gitti. Aslında bu yolculuğun Thor Heyerdahl tarafından çekilmiş ve daha sonra belgesel haline getirilmiş hatta en iyi belgesel olarak oscar almış orjinal versiyonu var.

Orjinal belgeselin fragmanı şudur…

Kısmet olurda müzeye giderseniz izlersiniz. Kısmet olmadı mı, üzülmeyin… Ben araştırıp buldum.

İlk önce müzeyi gezmek isteyenlere müzede çekilmiş şu video yu göstermek isterim.

Videodaki ilk sandal Kon-Tiki den sonra ikinci bir gezi için yapılmış olan sandaldır. Daha sonra görülen ise Kon-Tiki dir.

Bir diğer video, orjinal ses ve kayıt olan şu güzel çekimdir.

Gelelim orjinal belgesele. Bulabildiğim versiyon  orjinal görüntü ve dış mekan seslerine sahip ancak konuşan bir önceki videodaki gibi Thor Heyerdahl değil. Orjinal belgeselin tamamını buradan izleyebilirsiniz. Eğer merak edipte orjinal seslisini bulursanız bi haber ediverin.

Bu arada yolculuk boyunca Thor Heyerdahl ın aldığı notlardan oluşturduğu birde kitap var. İlk fırsatta okumayı düşünüyorum.

 

 Sessiz kalma