sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Macaristan macerası başladı

Tarih: Şubat 22nd, 2013 | Kategori: Deneyimler, Erasmus
| Tags: , , , , , | No Comments »

Budapesteye doğrudan THY ile uçmak mümkün ancak kimi zaman fiyatlar çok pahalı, direkt uçuş yerine yine THY yada Pegasus un Viyanaya (zaman zaman diğer firmaların uçuşları da oluyor) olan uçuşlarını kullanıp oradanda budapeşteye otobüsle geçmek mümkün ve daha uygun. Viyana-budapeşte arası otobüsle yaklaşık 3 saat sürüyor. Bu yolu seçerseniz OrangeWays yada Eurolines gibi otobüs firmalarının havaalanından kalkan otobüsleri için kalkış saatlerine bakabilirsiniz. Diğer  bir seçenek tren, ancak o konu hakkında detaylı bilgim yok.

Biz Budapesteye Viyana üzerinden Ryanair ile geçtik. Budapeşteye indiğimizde ne ile karşılaşacağımızı açıkcası bilmiyordum. İnternette bazı bilgiler mevcut ancak tecrübe etmek ayrı oluyor. Miskolc’ a gelmek için Budapeste’ den tren veya otobüs kullanabilirsiniz ancak çoğunlukla tren tercih ediliyor. Havaalanından Keleti tren istasyonuna otobüs ve metrodan oluşan bir ağ ile ulaşabiliyorsunuz ancak valiz sayınız fazlaysa biraz yorucu olabilir çünkü 2 aktarma yapmanız gerekiyor, biz taksiyi tercih ettik(otobüs ve metro hattı için havaalanındaki turist masasına gittiğinizde yardımcı oluyorlar). Havaalanında 2 çeşit taksi var (en azından biz o kadarını gördük): bunlardan biri bizim alışık olduğumuz üzerinde taksi yazan ve hemen havaalanı kapısının önünde olanlar, diğeri ise sizi daha havaalanı kapısından çıkmadan kapmaya çalışan bir nevi biraz daha özel ve pahalı :) olanlar.

Biz acemi olduğumuzdan kapıdan çıkmadan bizimle ilgilenenlerle anlaştık ve bizi 8000 Huf’ Keleti istasyonuna götürdü (1000 Huf yaklaşık 8 TL’ ye denk geliyor). Sanırım biraz fazla para ödedik, kapının dışında olan taksiler daha ucuz olacakmış gibi düşünüyorum. Eğer taksi kullanacaksanız ücreti sormakta yarar var. Keletiye tren istasyonuna geldikten sonra tren için bilet aldık ancak İngilizce anlaşmada sıkıntı yaşabilirsiniz çünkü özellikle İngilizce bilen eleman koyma gereksinimi duymamışlar, vücut dili vs. kullanmanız gerekebiliyor. Miskolc için 2 kişi yaklaşık 6500 Huf tuttu. İstasyonlardaki trenler öyle bildiğimiz teknolojik, konforlu hızlı trenler değil bildiğiniz bakırköy-sirkeci hattının kullandığı eski trenlerden. Bu arada eğer elinizde akıllı telefon veya benzeri cihazlardan varsa mutlaka Macaristan haritasını edinin, ineceğiniz istasyonu veya daha sonradan gidebileceğiniz marketlere kadar çok kullanışlı bilgiler içerebiliyor bu haritalar. Hem harita hem de tren içindeki diğer yolcular yardımıyla Miskolc istasyonunda indik. Orda sağ olsunlar Macaristan’da bulunacağımız süre içinde bizlere yardımcı olacak arkadaşlar karşıladı bizi. Miskolc tren garından üniversiteye (University of Miskolc yada Macarcası Miskolc Egyetem) gelmek için bir tramvay birde otobüs kullanmanız gerekiyor.

Üniversitenin bulunduğu bölgeye Egyetemvaros yani Üniversite Şehri-Mekanı diyorlar. Otobüsten indiğimiz durak hemen kalacağımız Uni-Hotel’ in önüydü. Uni-Hotel dedikleri mekan çoğunlukla öğrencilerin (sanıyorum dışardan, öğrenci olmayanlarada yer veriyorlar) kaldığı apart dairelerden oluşan bir yer. Buradaki odaların tamamında mutfak, banyo ve tuvalet var ancak bazıları (özellikle Erasmus öğrencileri için ayırdıkları zemin kattaki odalar) banyo ve tuvaleti paylaşımlı olarak kullanıyor. Ancak ben gelmeden otelle yaptığım yazışmalarla ve telefon görüşmeleriyle paylaşımsız olan odalardan ayarladım. Eğer bu tip hassasiyetleriniz varsa gelmeden ya telefonla yada e-postayla muhakkak önceden ayarlamalar yapın. Oda genel itibariyle rahat ve ferah.

Burada genel olarak karasal iklim olduğundan, hava derece olarak Trabzondan daha soğuk ancak nem olmadığından çok üşümüyorsunuz. Ama her zaman giysilerinin altından termal içlik ve benzeri -en azından bir t-şört giymek yararlı oluyor. Çünkü yurt dışında size en fazla eziyeti çektirecek olan şey Sağlık Hizmetleri. Sağlık, yemek ve benzeri konularıda ilerki zamanlarda yazarım.Sessiz kalma