sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Matlab grafiklerinin resim formatında kaliteli şekilde kaydedilmesi

Tarih: Temmuz 15th, 2013 | Kategori: Matlab
| Tags: , , , , , , , , , | No Comments »

Matlab grafiklerinin “Save As” yada “Export” yoluyla resim olarak kaydedilmesi sırasında “fig” formatındaki kaliteli görüntüsünün bozulması sinir bozucudur. Resimlerin makale vb özel belgelerde kullanılması sırasında bu durum grafiklerinizin anlaşılırlığını azaltır. Aslında grafiğin kaydedilmesi sırasında emf yada eps formatını kullanırsanız sorunu aşmış oluyorsunuz. Ancak, bu formatlar jpeg, png ve benzeri formatların aksine “canlı” olarak tanımlayabileceğimiz formatlardır ve resmin başka bir bilgisayarda açılması sırasında size çeşitli font sorunları yaşatabilir. Örneğin; siz grafiklerinizde TR News Roman fontu kullanıdınız ve grafikleri emf formatında kayıt ettiniz. Eğer bu resim Türkçe fontları içermeyen bir Windows yada Linux sistemi içinde açılırsa sizin Türkçe karakterleriniz doğru şekilde görülmez ve sorun yaratır. Dolayısıyla burada ihtiyacımız olan şey jpeg ve benzeri bilindik formatlarda kaliteli çıktılar elde etmek. Ben bu amaç için Matlab’ in resmi dosya paylaşım sitesinde de yayınlanan “Export Figure” isimli fonksiyonu kullanıyorum ve oldukça memnunum. Bu fonksiyon, grafiklerinizi bilindik birçok formatın yanında eps ve pdf olarakta kaydetmenizi sağlıyor.

Her Matlab fonksiyonunda olduğu gibi aslında bu hazır kod Matlab’e yeni birşey eklemiyor sadece derinliklerinde bulunan bazı temel fonksiyonları kullanarak sizi hedefe ulaştırıyor. Bu fonksiyonu kullanmanız için yapmanız gereken tekşey indirdiğiniz fonksiyon dosyasını sıkıştırılmış halinden klasör haline çıkartmak ve şurada açıkladığım şekilde toolbox’a eklemek.

Fonksiyonun kendi sitesinde yayınlanan Kullanım Kılavuzunda birçok konuda örnek ve açıklama bulabilirsiniz. Benim en çok hoşuma giden üç özelliğinden ilki grafiklerinizi bilindik formatlara çevirirken çözünürlüğü ayarlayabilmeniz. Bu özellik grafiğin orjinal boyutunda ama iki katı çözünürlükle çıktılar almanızı sağlıyor böylelikle grafiklerinizi bir word belgesinde kullanırken boyutlarında yapacağınız büyütme-küçütme işlemleri görüntü kalitesinin azalmasını, flulaşmasını engelliyor. En çok kullandığım ikinci özellik ise “painters” özelliği. Eğer grafiklerinizde birden fazla çizgisel unsurlar varsa bu özellik ile grafiğiniz daha net bir görünüme sahip oluyor. Fonksiyonun sağladığı en iyi artılardan bir diğeride grafiklerinizi kaydederken kenarlarındaki gereksiz boşlukları otomatik olarak kırpması. Normalde grafiklerinizde bu işlemi yapmanız uzun ve karmaşık ancak fonksiyon bunu varsayılan ayarlar dahilinde size sunuyor. Burada belirttiğim ve daha fazla seçenek hakkında kılavuzda fazlaca örnek-açıklama bulabilirsiniz.Sessiz kalma