sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Miskolc ve Üniversite hakkında pratik bilgiler

Tarih: Haziran 22nd, 2013 | Kategori: Erasmus
| Tags: , , , , , , , , | No Comments »

Miskolc Macaristanın 3. büyük şehri olarak geçiyor ancak buradaki “büyük” kelimesinin bizdeki kadar haşmetli bir karşılığı yok zira Macaristanın nüfusu 10 milyon civarlarında dolayısıyla burayı kalabalık bir mekan olarak düşünmeyin. Miskolca Budapesteden neredeyse yarım saatte bir tren bulabilirsiniz (iki şehir arası trenle yaklaşık 2-2.5 saat), trenlerin kalkış-varış saat, aktarma sayıları vb bilgileri macaristan demir yolları  dan görebilirsiniz. Miskolc tren garından şehrin merkezine 1 ve 2 numaralı tramvaylar ile geçebilirsiniz, tramvay duraklarının hemen karşısında, tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan biletleri satan yeri görebilirsiniz, Miskolc ta öğrenci bileti satılmıyor ancak üniversiteden bir ay boyunca geçerli olacak aylık indirimli kartlar alabiliyorsunuz. Bu yazının yazıldığı tarihlerde bilet fiyatı 300 HUF yani yaklaşık 2.4 TL idi (1000Huf yaklaşık 8 TL). Merkeze geldiğinizde buranın Taksim istiklal caddesine benzediğini  göreceksiniz. Ancak eğer hafta sonu gelirseniz kuş uçmaz kervan geçmez, tek tük insanların geçtiği ve bazı marketler dışında tüm dükkanların kapalı olduğu bir yerle karşılaşacaksınız şaşırmayın.

Merkezden üniversiteye gelen 2-12-20  numaralı otobüsleri, tramvaydan indikten sonra solunuza baktığınızda göreceğiniz “Budapest Bank” önünde görebilirsiniz, zaten genelde muhakkak birkaç öğrenci burada bekliyor olacaktır, içiniz rahat etmezse sorabilirsiniz.Bu arada şehirde öğrenci olabileceğini kestirdiğiniz kişilerle İngilizce konuşabilirsiniz ancak genelde halk ingilizce bilmiyor. Otobüs sırası beklerken göreceksinizki burada insanlar sıra olayını çok kafalarına takmıyorlar çünkü otobüs çok otobüse binen kişi sayısı az dolayısıyla sıranın aralık olduğu boş bölümlerine rahatlıkla girebilirsiniz (abartmadan ama !!!). Otobüsten ineceğiniz durak 2 ve 20 numaralı otobüsler için “Egytem Varos” (bu doğrudan üniversitenin içine geliyor) yada 12 numaralı hat için “Egytem Koll” (bu duraktan 60-70 metre yürümeniz gerekiyor) eğer şaşırsanız muhakkak sorun, çekinmeyin (başkalarına sormak, bilmediğiniz yerde hayat kurtarır). Bu arada Miskolc taki toplu taşıma saatleri ve durak bilgilerini buradan görebilirsiniz, oldukça kullanışlı ve basit bir arayüzü var.

Üniversitenin hemen 100 metre kadar uzağında (otobüs durağının sol tafafına doğru yürümeniz gerekiyor) LIDL isimli büyük bir market var (büyük kelimesinin anlamı için bkz ilk paragraf, ilk cümle) burası bizdeki BİM in gelişmiş versiyonu, mantık aynı. Bu marketin büyük nimetleri var; börekler, ekmekler, hazır sebzeler ve yiyecekler, her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fiyatlar bizdekiyle neredeyse aynı. Eğer Uni-Hotel de kalacaksanız mutfak için tüm araç gereci size verdiklerinden yemek konusunda kesinlile sıkıntı çekmezsiniz canınız ne isterse istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bulamacağınız, daha doğrusu bizim arayıpta bulamadığımız üçşey var; bulgur, sarı mercimek ve nane, diğer tüm aradıklarımız rahatlıkla bulduk. Alışverişe giderken yanınıza boş sırt çantanızı alın çünkü genelde Avrupada poşet parayla satılıyor. Burada kapağı pembe olan sular bizim içtiğimiz suya en yakın gazsız olanlar, maviler gazlı,yeşiller orta gazlı. Birde meyve aromalı suları var onların zaten üzerinde yazıyor ne oldukları. Şehrin neredeyse tüm marketlerinde banka yada kredi kartınız ile alış-veriş yapabilirsiniz. Bizlere buradaki hazır yemek sektörü pek lezzetli gelmediğinden biz marketten aldığıklarımızla yemek yapmayı tercih ettik.

Üniversitenin Erasmus öğrencisine yaklaşımı açısından bir sıkıntısı yok, sizin oraya sadece ders değil gezmeye ve onları tanımaya geldiğinizin farkındalar. Hocalarla olacak muhabbetleriniz, ders saatleriniz, sınavlarınız büyük oranda sizin vereceğiniz ayara bağlı. Kampüste öğrencileri gördüğünüzde ortamın rahat olduğunu göreceksiniz. Ancak ders konusunda yani derse başladıklarında işlerini ciddiye alıyorlar. Miskolc üniversitesinin temeli Yer bilimlerine dayanıyor;Maden, Jeoloji ve Jeofizik el üstünde tutuluyor. Diğer önemli bölümü ise Makine yani anlayacağınız Teknik bölümler burada favori. Jeoloji bölümündeki örnekler, maketler ve bölümün genel yapısı beni etkilemişti. Diğer ülkelerle de bağlantı içindeler. Erasmus için üniversite öğrencilerinden oluşan bir ekip mevcut, ESN Miskolc. Bu arkadaşlar sizin Miskolc ta bulunduğunuz süre zarfında sizler için ellerinden geleni yapıyor, çeşitli gezi ve etkinlikler düzenliyorlar. Hatta siz Miskolca gelmeden üniversiteden iki arkadaş size yardımcı olmak için sizinle bağlantıya geçiyorlar, bu arkadaşlara burada “mentor” diyorlar (Farklı ülkelerde farklı isimler olabiliyor mesela Çek Cumhuriyetinde “buddy”).

Kampüsün geneli yeşil;birçok ağaç, çiçek ve yabani hayvan var (şu ana kadar sincap ve kirpi gördüm). Kampüste tenis, basketbol, futbol, yüzme, salon futbolu ve koşu için özel alanlar mevcut, birçoğu ücretsiz. Ayrıca Uni-Hotelin içinde de bir aerobik, vücut geliştirme yeri var. Kampüs içinde ayrıca yalnızca üniversite öğrencilerine hizmer veren poliklinikler mevcut. Buraya gittiğinizde EU vatandaşı olmadığınız için ücret ödemeniz gerekiyor, yaklaşık 6000 HUF.Burdan alacağınız reçete ile ilaçlar oldukca ucuza alınabiliyor,örneğin biz idrar yolu enfeksiyonu için antibiotiği 1000 HUFa almıştık. Elinizdeki sağlık sigortaları ne yazık ki ayakta tedavi vb küçük müdaheleleri genellikle karşılamamakta, poliçenizi dikkatlice okuyun.

Bu yazıyı, aklıma gelenler oldukça güncellemeye çalışcam ancak sizlerin sormak istedikleriniz olursa yorum bölümünden iletişime geçinlütfen, kısa zamanda cevaplamaya çalışırım.Sessiz kalma