sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir.

Ryanair Kullanma Sanatı

Tarih: Ağustos 25th, 2015 | Kategori: Deneyimler
| Tags: , , , , , , | No Comments »

Yurt dışında yaptığımız çalışmalar sırasında, Avrupada dolaşmak için tanıştığımız Ryanair isimli “düşük ücretli” hava yolu şirketi artık daha bilinen bir durumda(öyle ki geçen seneki internet sitesi şu bizim zayıflama ilacı satan sitelere benziyordu nerde şimdiki kalite). Üyesi olduğum InterRail Türkiye grubunda gün içinde birçok defa Ryanair la ilgili soru görünce bu yazıyı yazmak daha iyi olur diye düşündüm.

ryanair-logo

Ryanair Britanya kökenli bir şirket. Kendisine uçak içi hizmetleri, koltuk politikası vb işleyişlerinden dolayı hava yolu şirketlerinin “şarampol turizmi” diyebiliriz (güvenlik, uçak kalitesi vb anlamda değil). Sahibinin “bıraksanız ayakta da yolcu alırım” gibi açıklamaları var, hatta ayaktaki yolcular için koltuk tasarımları yapıyorlar. Masraflardan kaçmak için optimum eleman çalıştırırlar, hava alanlarında bizim şirketlerimiz gibi bankoları yoktur hatta check-in işlemlerinizi kendiniz yaparsınız.

Bu genel bilgilerden sonra asıl meseleye geçelim. Ryanair le en kârlı nasıl uçarım, nelere dikkat etmek gerekiyor, kabin bagajı nedir, boyutu ne olmalıdır?

Bu aşamada yazıyı şu kısımlara bölmek daha faydalı olur (dileyen dilediği bölümü okur…);

  • Nasıl bir rota belirleyelim ki ucuz olsun?
  • Bileti alırken nelere dikkat etmek gerekir?
  • Check-in işlemi – biniş kartı çıktısının alınması
  • Hava alanında yapılması gereken işlemler
  • Son Dakika golü-kabin bagajı mevzusu

Nasıl bir rota belirleyelim ki ucuz olsun?

Ucuz bir şekilde gezmek istiyorsanız en fazla zaman ayıracağınız konu bu. Bu konuya sağolsun eşim çok fazla zaman ayırır ve hesaplı programlar çıkartır. Ryanair avrupanın birçok kentine uçuyor. Bunlardan bazıları Paris, Barselona gibi yüksek profilli, turistlerce sıkca ziyaret edilen yerler olmasının yanında Budapeşte, Varşova, Torino vb birçok kentte var. Eğer rotanızın arasına bu şehirleri uygun şekilde dağıtırsanız çok çok ucuza biletler bulabilirsiniz. Örneğin Oslo ya Barselona üzerinden 150 TL ye gidecekken bu uçuşu Varşova üzerinden 30 TL ye kapatabilirsiniz. Bu arada bir de döviz kuru olayı var. Ryanair uluslararası bir şirket olduğundan, sistem gereği uçuş fiyatlarını gideceğiniz  yada kalkış yapacağınız yere göre ayarlıyor (bildiğin kapitalizm işte). Yine Varşova dan örnek vermek gerekirse TL nin, Polonya nın Zloti sine oranı yaklaşık 2; yani bizdeki dolar gibi düşünün dolayısıyla oradan alacağınız her bilette artı bir kur avantajınız olacak. Budapeşte de buna dahil.  Rota konusunda bir diğer konu; gittiğiniz yerde kalacağınız süre. Bildiğiniz gibi uçak biletleri aylar hatta hafta içi günler içinde bile değişiyor. Dolayısıyla arka arkaya iki farklı şehir için ekonomik uçuşu denk getiremeye biliyorsunuz. Örneğin; Roma-Barselona; Barselona-Paris yapacaksınız, Barselonadan ayrılmayı düşündüğünüz tarihte uygun bilet bulamıyorsunuz. Dolayısıyla şehirlerde kalacağınız günleri, fiyatların dağılımına göre ince ince yapmak durumunda kalıyorsunuz. Örneğin 22 temmuzda almak istediğiniz bilet 50€ iken bir sonraki gün 15€ oluyor, dolayısıyla bu tip durumlarda biz bilete fazla para vermektense şehirde bir gün fazla yada eksik. Bu araştırmaları yaparken çakal Ryanair kendi kendine şunu diyor; falan falan IP li vatandaş bu aralar benden fazlaca bilet bakıyor, dur şunun baktığı biletlerin fiyatını biraz yükseltim, o da “ulem gittikçe pahalanıyor dur alim ben şu bileti” desin. Dolayısıyla araştırmalarınızı yaparken belli zamanlarda internet tarayıcınızdaki Cooky leri silin. Yararı olur zararı olmaz (bu arada aynı çakallığı Pegasus, Sunexpress te yapıyor).

Bileti alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Aslında bilet alırken karşılaştığınız sistem Pegasusun tıpkısının aynısı. Yani her seferinde “şunu almak istermiyiz?” “abi valiz verim” “kalacak yerim var” “uygun fiyattan araba vereyim” gibi reklamlar bolca karşınıza çıkıyor. Ben yardımcı olması açısından yazıyı yazdığım sırada Ryanair in sitesini girip sizin için adım adım gitmeye çalıştım. Ben 6 Ağustos için Porto-Milan(Bergoma) biletini seçtim.

2014-07-31 02-30-22 Select - Ryanair.com - Mozilla Firefox

Bir sonraki aşamada karşınıza gelen ekran şu

2014-07-31 02-35-34 Services - Ryanair.com - Mozilla Firefox

Burada kırmızı ile belirttiğim yere isim-soyisim giriyorsunuz. Bu aşamada şunu belirtmekte fayda; bu bilgileri yazarken ilerde sorun yaşamamak adına Türkçe karakter kullanmayın. Oldu da kullandınız; örneğin siz “Ş” harfi kullandınız sistem “CH” haline getiriyor. Ryanair çalışanları bu tip sorunlardan haberdar ve insiyatifli davranıyorlar. Ancak isminizin-soy isminizin büyük bölümünün yanlış, yada eksik yazılması büyük bir sorun. Eğer böyle bir durum olursa; muhakkak telefonla müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Altta mavi ile gösterdiğim yer uçuş sigortası ile alakalı bölüm; tıkladığınızda bir ülke isimleri çıkıyor karşınıza, kafanız karışmasın hemen aşağı tarafta “Dont insure me-Beni Sigortalama” tıklarsınız. Alt bölümlerde ise az önce bahsettiğim reklamlar görülüyor (ekran görüntüsüne sığmayan kısmı da var). Bu reklamlara yanlışlıkla tıkladım-tıklamadım yada “biletimi almadığım bir şey eklemesinler” diye kontrol etmek için her aşamada sol tarafta duran “Booking Summary” kısmını kontrol edin. Orada yazan para neyse onu ödeyeceksiniz.

Sonraki 2 sayfada reklama devam…

 2014-07-31 02-50-23 CarHire - Ryanair.com - Mozilla Firefox    2014-07-31 02-52-20 Hotels - Ryanair.com - Mozilla Firefox

Sonra karşınıza üyelik girişi ile sayfa geliyor. Üyelik yapmadan devam edebilirsiniz, sorun yok (kırmızı içine aldığım kısım)

2014-07-31 02-54-28 Payment - Ryanair.com - Mozilla Firefox

Sonr olarak karşınıza gelecek olan ekran ödeme bilgilerinizi yapacağınız ekran. Tek bir görüntü içine sığmadığı için iki ekran görüntüsü olarak göstericem sayfayı

2014-07-31 02-58-09 Payment - Ryanair.com - Mozilla Firefox   2014-07-31 02-58-42 Payment - Ryanair.com - Mozilla Firefox (2)

solda gösterdiğim bölgede e-posta adresiniz ve telefon numaranızı giriyorsunuz. E-posta adresi önemli bilet oraya geliyor çünkü. Sağ taraftaki bölümde ise ödeme bilgileri var. Eğer ödemeyi kredi kartıyla yapıyorsanız -ki öyle yapıyoruz, Ryanair 3€ komisyon alıyor dolayısıyla bilet fiyatımız 103€ oluyor. Burada kredi kartı bilgilerini girerken isim soyisim kısmında Türkçe karakter kullanabilirsiniz, sıkıntı olmuyor. Mavi ile gösterdiğim kısımda ise adres bilgilerinizi girmeniz isteniyor (kabaca girmeniz yeterli). Son olarak yeşille gösterdiğim “şartları kabul ediyorum” kısmı ve “gönder gelsin” butonu (mor). Bu butona tıkladığınızda işlem 5-10 sn ye sürüyor. Ryanair şöyle diyor “lütfen bu süre içinde sayfanızı yenilemeyin ve başka linklere tıklamayın, çünkü bilet alımı bu sürecin tam ve düzgün şekilde bitmesine bağlı”. Eğer herhangi bir hata olursa (kredi kartı ismi, limiti vs.) hata ekranda yazıyor ve son sayfaya geri dönüyorsunuz, yok herşey yolunda giderse, karşınıza şöyle bir ekran geliyor

2014-07-31 03-15-06 3-ATİNA-BRUKSEL Ryanair.pdf - Foxit Reader - [3-ATİNA-BRUKSEL Ryanair.pdf]

Bu ekranda rezervasyon numaranızı ve bilet ilgili tüm bilgilerinizi (sayfanın altında) görebilirsiniz. Benim tavsiyem bu sayfayı pdf yada xps olarak yazdırıp saklamanız ve sonrada e-postanızı kontrol etmeniz. Eğer oraya da onay geldiyse “hayırlı olsun”.

 Check-in işlemi – biniş kartı çıktısının alınması

Düşük bütçeli havayolu şirketlerinin geneli check-in işlemini müşteriye yaptırıp, yaptırmayı unutan müşterilerden ise ekstra para kazanmak üzerine bir strateji benimsemişler. Dolayısıyla check-in işlemi önemli. Ryanair ın checkin sistemi şu şekilde:

  1. Ya 30 gün öncesinden, koltuk seçerek ve bu koltuğa ücret ödeyerek
  2. Ya da 7 gün öncesinden, sistemin sizin için otomatik olarak belirlediği koltukları seçerek

check-in işlemini uçuştan 2 saat öncesine kadar yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta, check-in sonunda karşınıza çıkan biniş kartının çıktısını almak yada kayıt etmek. Ben ilk seyahatlerimde biniş kartının çıktısını alıyordum ancak akıllı telefonların artması ve Ryanair ın akıllı telefon uygulamasının  hizmete girmesiyle artık müşteriler çıktı yerine, biniş kartının pdf ini görevlilere gösterip işlem yapabiliyorlar.  Check-in işlemlerinin, Ryanair sayfası üzerinde nasıl yapıldığını şuradan görebilirsiniz.

Hava alanında yapılması gereken işlemler

Hava alanına gittikten sonra Ryanair bankosunu bulup, pasaportunuzu ve biniş kartınızı görevliye vermeniz yeterli.

Son Dakika golü-kabin bagajı mevzusu

Çoğu müşterinin mağdur olduğu mevzu bu. Ryanair “low cost” bir firma olduğundan kabin bagajı dışındaki her bagajınız için ekstra para alır. Eğer kabin bagajı dışında bagajınız varsa, tavsiyem check-in işlemi sırasında ekstra bagaj hakkın satın almanız. Çünkü hava alanında alacağınız ekstra bagaj hakkı çok çok pahalı olacaktır. Kabin için izin verilen bagaj; 10 kg lık kabin bagajı ve bir de küçük el çantası şeklinde. Bu kuralın esnetilmesi kesinlikle nereden uçduğunuza ve görevliye bağlı, örneğin 4 çantayla binen görmüştüm.

Ryanair de genelde bagaj kontrolü (boyutu, ağırlığı) uçağa binmeden önce yapılıyor çünkü; çantanızın, kendi limitleri dışında kaldığını düşünüp, ekstra ücret almak isterlerse başka çareniz kalmadan para ödemek zorunda kalıyorsunuz, kapının önünde elinizde pasaportla, herkesin gözü önünde yapabileceğiniz başka birşey yok. Yada, eşyanızın bir kısmını ordaki çöpe atacaksınız.

Eğer çantanız normal boyutlarda ama ağırsa sıkıntı olmayacaktır. Eğer bagajınız izin verilen boyutları aşıyorsa yada çok şişkin görünüyorsa her zaman risk vardır. Ama, bagajı görevlinin çok çok gözüne sokmadıkça, çantayı görevlinin olduğu yönde değil de tersi yönde sırtınıza atınca sorun yaşanmıyor. Ben genelde “şişkin çanta riski” içerisinde seyahat ediyorum ve şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Umarım sizde yaşamazsınız.Sessiz kalma